0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

Pcos Sendromu

Doğurganlık çağındaki kadınların %25’inde PCOS vardır, ancak çoğu hamile kalmaya başlayana kadar PCOS olduğunu bile bilmemektedir.

PCOS (Polikistik Over Sendromu), doğurganlığı etkileyebilen ve bebek sahibi olmayı zorlaştıran yaygın bir hormon sorunudur. Ultrason taramasında teşhis edilen polikistik yumurtalıkların düzensiz dönemler gibi hormon dengesizliği semptomları veya anormal saç, akne veya kilo alımı gibi erkeklik hormonu yan etkilerinin bir kombinasyonudur.

Polikistik yumurtalıklar, ultrason taramasında çok sayıda yumurta görüldüğünde ortaya çıkar. Her yumurta, ultrason taramasında küçük bir koyu daire ortaya çıkarır ve birden fazla kist görünümü verir, adı buradan gelmektedir. Aslında hiç “kist” yoktur, sadece çok sayıda yumurta bulunur.

PCOS’un kesin nedeni şu anda bilinmemektedir. Genetik dahil olmak üzere birçok faktör PCOS’un başlangıcını etkileyebilir.

PCOS’lu kadınlarda daha yüksek androjen seviyeleri veya ‘erkek hormonları’ bulunur. Bu yüksek miktarlardaki hormonlar, yumurtalıkların her adet döngüsü sırasında yumurta bırakmasını önleyebilir ve PCOS’un tutarlı semptomları olan fazladan saç büyümesi ve akneye neden olabilir.

PCOS’lu kadınlarda daha yüksek insülin seviyeleri de mevcuttur. Bu hormon, yediğiniz yiyeceğin nasıl enerjiye dönüştürüleceğini kontrol eder. PCOS’lu birçok kadın da insülin direncine sahiptir.

PCOS’un semptomları arasında düzensiz dönemler (veya hiç adet görmeme), artan saç büyümesi, akne, obezite ve hamile kalma güçlüğü bulunur. Ağrı, şişkinlik ve hassasiyet ile birlikte çok ağır ancak seyrek dönemler yaşayabilirsiniz.

Hormonal üretimdeki dengesizlikler yumurtlamayı etkiler , düzensiz veya hiç oluşmayabilir. Testosteron seviyelerinde hafif bir artış olabilir, bu da daha koyu ve daha kalın saç büyümesine ve akneye neden olabilir.

Hormonal dengesizlikler ayrıca şeker metabolizmasında sorunlara neden olarak kilo alımına ve hamile kalırsanız daha yüksek gestasyonel diyabet riskine yol açar.

Düzensiz dönem (veya hiç dönem yok)

Hormon dengesizliği, yumurtaların salınımını engelleyebilir, böylece adetler ya çok düzensiz hale gelir ya da bazı durumlarda tamamen durur.

Saç büyümesi ve kaybı

Hormon dengesizliği, biraz daha fazla erkek hormonunun salınmasına neden olur. Bu, saçların istenmeyen yerlerde çıkmasına veya alternatif olarak saçların incelmesine ve saç dökülmesine neden olabilir.

Kilo almak

Hormonal dengesizlikler ayrıca şeker metabolizmasında sorunlara neden olarak kilo alımına ve hamile kalırsanız daha yüksek gestasyonel diyabet riskine yol açar. Kolayca kilo verebilir veya kaybetmeyi zor bulabilirsiniz. Boyunuza göre fazla kilolu olduğunuzdan endişeleniyorsanız – BMI’nizi hesaplayın.

Hamile kalmakta zorluk

PCOS, yumurtlama olmaması nedeniyle gebe kalmayı zorlaştırır. Bazı kadınlar ara sıra yumurtlayabilir ve bazıları asla yumurtlamayabilir. Döngünüzün ikinci yarısında tek bir kan testi ile basit yumurtlama kontrolü , emin değilseniz başlamak için iyi bir yerdir. Adet dönemleriniz birbirinden çok uzaktaysa veya yoksa, muhtemelen yumurtlamıyorsunuzdur ve bu nedenle tedavi olmadan gebe kalma şansınız yoktur. Bunu basit ilaçlarla çözmek çok kolaydır, bu nedenle erken tıbbi yardım alın.

Çok değişken. PCOS’lu kadınların çoğunun uzun vadeli etkileri yoktur, ancak PCOS ile insülin direncine bağlı metabolik problemler arasında bir ilişki vardır ve bazı kadınlar bundan etkilenebilir. Bir kadına PCOS teşhisi konduğunda, metabolizmasını da test etmeli ve yıllar içinde takip etmelidir. PCOS’lu genç kadınların düzenli adet görmelerini sağlamak için ilaç almalarını sağlamak da önemlidir, aksi takdirde hiperplazi adı verilen rahim zarının aşırı büyümesi sonraki yaşamda sorunlara neden olabilir.

Hayır. Tek özelliğin polikistik yumurtalıklar olduğu ve testlerde herhangi bir semptom ve hormon dengesizliği bulunmadığı durumlarda sendrom yoktur. Polikistik yumurtalıklar kendi başlarına ciddi değildir ve bazı durumlarda gelecekteki doğurganlık için hala bol miktarda yumurta bulunduğuna dair güvence verebilir. Hormon dengesizliği yoksa aşağıdaki sorunlardan herhangi biri için endişelenmenize gerek yoktur.

Adet düzensizliği veya hiç adet görmeme dahil olmak üzere PCOS semptomları, düşük yapma riskinde belgelenmiş bir artış ile birlikte, PCOS’unuz varsa doğal olarak hamile kalma şansınızın düşük olduğu anlamına gelir ve tıbbi destek almanız gerekir.

Polikistik yumurtalıkların varlığının her zaman kötü haber olmadığını hatırlamak önemlidir. Birçok genç kadın, polikistik yumurtalıklarla ilişkili hormon dengesizliğinin neden olduğu sendromdan ciddi yan etkilere sahip olabilir. Ancak kadınlar yaşlandıkça folikül sayısı düşer ve hormon dengesizliği kendi kendine düzelir.

Sonuç olarak, onlu yaşlarında ve yirmili yaşlarında polikistik over sendromundan mustarip kadınlar, otuzlu yaşlarında bazen sendrom olmadan daha fazla yumurtaya sahip olabilirler ve bu nedenle daha iyi bir gebe kalma şansı elde edebilirler.

Karşılaştığınız ana soruna bağlı olarak çeşitli seçenekler mevcuttur.

  • Daha yüksek testosteron seviyeleri nedeniyle kilo vermek daha zor olabilir, ancak hormonların dengelenmesi ve obez kadınlarda düzenli adet dönemlerinin geri kazanılması üzerinde çok faydalı bir etkisi vardır. Bu nedenle egzersiz ve diyet değişikliğinin önemli bir etkisi olabilir.
  • Metformin gibi insülin sensitizörleri insülin direncinin etkisini azaltır ve kilo vermeye de yardımcı olabilir.
  • Tedavide yumurtlamayı indükleyen ilaçlar yumurtalıkları uyarabilir.

PCOS testi, birçok küçük folikülün varlığını gösterebilen bir ultrason taramasını içerebilir. Kan testleri, normal döngüleri olan kadınlardan daha yüksek testosteron ve LH seviyeleriyle (genellikle daha yüksek bir LH / FSH oranıyla bağlantılı olarak) değişiklikleri ortaya çıkarabilir. Bu seviyeler önemli ölçüde değişebilir ve en iyi şekilde adet döngüsünün başlarında (eğer varsa) değerlendirilir. Kan testleri ayrıca kan şekeri ve insülin seviyelerinde bir değişikliği gösterebilir.