0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

Erkek Faktörü

Erkek infertilitesini anlamak

Sağlıklı bir bebek tasarlamak, sağlıklı sperm de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Aslında, erkek kısırlığı kadın yaşından sonra en büyük ikinci sorundur, bu nedenle erkek üreme sisteminin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Erkek faktörü kısırlığı, tüm kısır çiftlerin yaklaşık yarısını etkiler, iyi haber şu ki, erkek kısırlığının en yaygın nedenleri kolayca teşhis edilir ve çoğu da tedavi edilebilir.

Sperm üretmek

Testosteron hormonunun da üretildiği testislerde sperm üretimi başlar. Sağlıklı genç erkeklerde her gün ortalama 100 milyon sperm üretilir. Sperm üretildikten sonra, yol boyunca olgunlaştığı epididimden başlayarak, vas deferens adı verilen duktal yapılardan çıkmadan ve daha sonra ejakülatın bir parçası olarak üretradan dışarı çıkmadan önce uzun bir kanal sistemi boyunca seyahat etmesi gerekecektir. Tüm sperm üretimi ve olgunlaşma süreci 3 aydan kısa sürer. Herhangi bir ciddi hastalık, sperm üretimini üç aya kadar etkileyebilir.

Bir sperm baş, kuyruk ve orta parça bölümlerinden oluşur. Bir yumurtayı başarılı bir şekilde döllemek için, spermin kuyruğunu (hareketlilik) hareket ettirerek servikal mukustan geçerek yumurtaya ulaşmak için uterus ve fallop tüpünden geçmesi gerekir. Ayrıca, kafada bulunan genetik paketini iletmek için yumurtanın dış kabuğuna nüfuz etmesi için normal şekilde şekillendirilmesi gerekecektir.

Tatmin edici sperm üretimi ve gebelik elde etmek için gerekli dört temel bileşen vardır:

Hipofiz bezinden normal hormonal uyarım
Testis tübüllerinde normal sperm üretimi
Engelsiz bir sperm yolu
Etkili doğal sperm teslimatı