0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

Mikroçip Yöntemi

Sperm mikroçip teknolojisi, tüp bebek tedavilerinde kabul görmüş sperm seçim yöntemlerinden bir tanesidir. Diğer sperm seçim yöntemleri ile kıyaslandığında normal fizyolojiyi taklit etmesi nedeniyle daha doğal bir yöntemdir.Günümüzde kısırlık sorunlarının yüzde 50’sinde erkek faktörü ön plandadır. Sperm sayı ve hareketliliğindeki yetersizlik ya da sorunlar kendiliğinden gebelik şansını oldukça düşürmektedir. Ancak son yıllarda geliştirilen ve merkezimizde de uygulamakta olduğumuz, oldukça umut vaat eden mikroçipli tüp bebek tedavisi, birçok anne ve baba adayının bu hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır.

Sperm Mikroçip Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Mikro akışkan çip teknolojisi ile spermler arasından DNA yapısı en ideal olanı seçmek mümkündür. Bu sayede daha iyi embriyolar oluşturulmakta ve daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Sperm çipleri mikro kanalcıklardan meydana gelir. Mikro kanallar da iyi kalitedeki spermlerin seçimine yardım eder. Bu yöntem ile sağlıklı olmayan, DNA’sı ufak da olsa hasar görmüş her sperm bir bölümde toplanır. Diğer bölümde ise, kaliteli ve hasarsız olan sağlıklı spermler mikro kanallardan geçer ve orada toplanır. Dolayısı ile sağlıklı spermlerden oluşturulan embriyolarla daha yüksek gebelik sonuçları elde edilmektedir.

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? 

Tüp bebekte mikroçip uygulamasının en büyük avantajı erkek kısırlığı söz konusu ise, baba adayının sperm sayısının az olması durumunda, çiftlerdeki hamilelik elde etme oranını arttırmasıdır. Çünkü spermler seçilirken en kaliteli ve en sağlıklı olanlar tercih edilmektedir. Bu sayede oluşacak embriyoların da DNA yapısı kaliteli olmakta ve embriyolar rahme daha kolay tutunduğu için gebelik şansı artmaktadır.