0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

RoSI

İnfertilite yani kısırlık, bir yıl içerisinde düzenli korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çiftlerin çocuk sahibi olamaması durumudur. Evli her 6 çiftten biri çocuk sahibi olmakta problem yaşamakta ve çare bulabilmek için kliniklere başvurmaktadır. Kısırlığın yarısı kadınlar, yarısı da erkeklerden kaynaklanmaktadır. Erkek kısırlığına bağlı sperm bozukluğu veya sperm olmaması ( azospermi ) durumunda, ailelerin çocuk sahibi olabilmeleri için uzun yıllardan bu yana üremeye yardımcı tedaviler ve tüpbebek uygulamaları yapılmaktadır. Menide sperm olmayan ( azospermi ) hastalarda MikroTESE ameliyatı ile olgun sperm elde edilerek ailere mikroenjeksiyon tüpbebek başarılı bir şekilde halen  uygulanmaktadır. Problem sperm bulunamadığı zaman başlamakta ve tüpbebek uygulayacak olgun sperm olmadığında işlemler iptal edilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, tam olgunlaşmamış spermleri ( round sperm, elonge sperm ) kullanarak çocuk sahibi olabilme konusunda yenilikler geliştirilmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. RoSI /ELOSI TÜP BEBEK eski yıllarda denenmiş ancak son yıllarda yeni teknik ve cihazlarla desteklenerek başarıya ulaşmış bir tedavi olarak uygulanır olmuştur.

RoSI / ELOSI TÜP BEBEK NEDİR ?

ROSİ/ELOSİ, azospermi ( menide olgun sperm olmaması ) hastalarında mikroTESE ameliyatı ile olgun sperm çıkmaması durumunda, olgunlaşmamış spermleri özel teknik işlemlerden geçirip özel cihazlar kullanarak yapılan son teknoloji bir tüpbebek yöntemidir.

Spermler belirli bir gelişim aşamasından sonra olgunlaşır ve gebelik sağlamak üzere görevlerini tamamlar. Sperm hücresi ana kök sperm olarak ( spermatogonia ) belirli aşamalardan sonra tam olgunlaşmamış round ( yuvarlak ) ve elonge ( kuyruk oluşumu başlamış ) sperm adı verilen aşamaya gelir. Sonraki aşama olgun sperm yönündedir. Azospermi hastalarında MikroTESE ile olgun sperm çıkmasa bile bu hastalarda olgunlaşmamış spermlerin varlığı ( round ve elonge ) söz konusudur ve bulunabilmektedir. Yapılan çalışmalarda özel ayıklama yöntemleri ve elektrik aktivitesi eşliğinde bu olgunlaşmamış spermler kullanılarak gebelikler elde edilmiş, canlı doğumlar gerçekleşmiştir.Olgunlaşmamış round sperm kullanıldığında tekniğin ismi RoSI, elonge sperm kullanıldığında tekniğin ismi ELOSI olarak adlandırılmıştır. Özellikle Japonya’ da yürütülen bu çalışmalar ağustos 2018 de Dr. Tanaka tarafından  yayınlanmış ve kullanılan RoSI / ELOSI tekniği ile elde edilen gebelikler ve 90 canlı doğum bildirilmiştir. Doğan bebeklerin ortalama 2 yıllık takiplerinde çocuklarda önemli bir hastalık veya gelişimsel bozukluk saptanmadığı bildirilmiştir. Son zamanlarda ülkemizde de uygulanan RoSI /ELOSI TÜP BEBEK ile gebelikler elde edilmeye başlanmış ve canlı doğum bildirilmiştir.

RoSI / ELOSI TÜP BEBEK KİMLERE UYGULANIR ?

Mikrotese ile olgun spermlerin olmadığı ancak olgunlaşmamış spermlerin bulunduğu azospermi hastalarına ROSİ/ELOSİ TÜPBEBEK uygulaması yapılabilir. Ancak hangi azospermi hastasına yapılabileceği durumu; ailelerin ve özellikle erkek faktörünün detaylı değerlendirilmesi, genetik analizlerin , ileri semen testlerinin taranması ve takiplerinin sonuçlarına göre karar verilir.  

RoSI / ELOSI TÜP BEBEK NASIL YAPILIR ?

Hazırlık genellikle adetin 2. veya 3. günü başlar, yaklaşık 10-14 gün arası kontrollü yumurta geliştirme tedavisi uygulanır. Yumurta çatlatma iğnesinden ortalama 36 saat sonra işlem uygulanır. Anestezi eşliğinde yumurtalar toplanır ve embriyoloji laboratuvarına alınır. Yumurtalar belli bir süre özel tıbbi solüyonlarda ( medyum ) dinlendirilir. Eş zamanlı olarak Azospermi ( menide olgun sperm olmaması ) hastalarında mikrotese ameliyatı ile  olgun sperm bulunmaması durumunda, sperm öncüleri olan spermatid olarak adlandırdığımız tam olgunlaşmamış spermler ( round veya elonge ) özel bir takım yıkama ve ayıklama yöntemleri ile ayrıştırılır. Bunların içinden olgunlaşmaya en yakın spermler özenle seçilir ve ayrılır. Takiben toplanan ve dinlendirilen yumurtaların ayıklanma işlemleri yapıldıktan sonra seçilmiş olgunlaşmamış spermler özel olarak geliştirilmiş mikroenjeksiyon cihazı ile yumurtalara tek tek yerleştirilir. Mikroenjeksiyon ile birlikte yeni teknoloji cihazlarla belirli voltajlarda piezzo elektrik uygulaması yapılır. Olgunlaşmaya en yakın spermlerle işlem görmüş ve piezzo elektrik ile uyarılmış yumurtalar hazırlanmış özel solüsyonlarda döllenmeleri ve gelişimleri için takibe alınır. Döllenmiş yumurtaların ( embriyo ) takipleri yapılarak en uygun zamanda embriyo/embriyolar bir kateter yardımı ile kadın rahmine yerleştirilir.

Çukurova bölgesinde RoSI / ELOSI TÜP BEBEK uygulamalarını Palmiye Tüp Bebek Merkezi olarak başlatmış bulunuyoruz. Yöremize hayırlı olsun.