0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

Spermiogram

Tüp bebek tedavisi planlıyorsanız, tüp bebek merkezi ya da hastanelerde sperm testi yapılması yani baba adayının kliniğe gelerek sperm vermesi gerekmektedir.

Spermler tüp bebek merkezi ya da hastanede, erkek için özel hazırlanmış sperm verme odasında özel bir kap içerisine verilir. Menide sıvılaşmanın gerçekleşmesi sonrası, menideki sperm sayısı, hareketliliği ve şekli yönünden inceleme altına alınarak, laboratuvarda bir takım işlemlerden geçirilerek en kaliteli görülen spermler seçilir.

Sperm örneği vermeden önce erkeğin 3-5 günlük  cinsel perhiz yapması gerekmektedir. 3 ila 5 gün arası perhiz yeterlidir. 3 günden daha az perhizlerde sperm sayısı düşük çıkabilir. 5 günden uzun perhizlerde de sperm hareketinde bir azalma görülebilir.

Spermiyogram /Sperm Testi temel değerlendirmesi 1 saat içerisinde tamamlanır. Daha sonra morfolojik değerlendirme işlemi için sperm boyaması yapılır. Özel boyama yöntemi ile sperm hücreleri boyandıktan sonra mikroskop altında en az 100 hücre değerlendirilerek yapısal özellikler ve şekilsel bozukluklar incelenir ve bu şekilde normal morfolojili sperm oranı hesaplanır. Bu değerlendirme sonrası semen analizi bir gün sonra hazırlanmış olur. 

Normal bir sperm morfolojisi, Kruger strik kriterlerine göre; düzgün kenarlı ve oval şekilli bir baş ve baş alanının %40-%70’ini kaplayan belirgin bir akrozoma sahip olmalıdır. Boyun, orta kısım ve kuyruğa ait herhangi bir defekti ve baş alanının yarısından büyük bir sitoplazmik dropleti bulunmamalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO 2010) kriterlerine göre normal sperm parametreleri şöyledir;

Parametreler

En düşük referans

Semen Volümü (ml)

1,5

Sperm konsantrsyonu(milyon/ml)

15

Total sperm sayısı (milyon/ejakülat)

39

Progresif motil (%)

32 (+4, +3 )

Total motil (%)

40

Vitalite (canlı sperm) (%)

58

Normal morfoloji (%)

>4

Ph

>/=7,2

Lökosit (milyon/ml)

<1

Sperm Kalitesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sperm testinizin değerlendirmesinin olumlu sonuçlanması için hayat tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız faydalıdır. Spermler çevresel koşulara oldukça duyarlıdır. Uygun olmayan her koşuldan olumsuz olarak etkilenebilir.Aşırı fast food tüketimi ,sigara ve alkol kullanımı sperm kalitesi, hareketliliği ve üretimi için zararlıdır. Ayrıca aşırı sıcak ve iş ortamlarında maruz kalınan radyasyon ya da zirai ilaçlar da sperm üretimini ve kalitesini olumsuz etkilemektedir.