0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

Semen Analizi

SEMEN ANALİZİ (SPERMİOGRAM TESTİ) NEDİR?

2 – 6 gün arası cinsel perhiz sonrasında, erkekten alınan ejekülatın sayı, hareketlilik ve morfoloji  gibi kriterler açısından  mikroskop altında değerlendirilmesine Semen Analizi (Spermiogram Testi) denir.

SPERM TESTİ NEDEN YAPILIR?

Gebe kalmakta sıkıntı yaşayan çiftlerin %40-45’i erkeğe bağlı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir ilişkiye rağmen gebe kalınamaması durumunda, kadın ve erkeğin infertilite açısından tıbbi olarak değerlendirilmesi gerekir.

İnfertilitenin erkek açısından değerlendirilmesi ilk olarak sperm analizi testi ile yapılır. Spermiyogram (semen analizi – sperm analizi) değerlendirilmesi sonrasında,  erkeğe dayalı gebeliğe engel bir durum olup olmadığı anlaşılır.

SPERM TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Sperm testi 2 – 6 gün cinsel perhiz sonrasında  yapılır. Etkin bir değerlendirme açısından,  perhiz durumunun 2 günden az, 6 günden fazla olmamasını tercih ederiz.

SPERM TESTİNDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Sperm testinden önce cinsel perhizli olmak dışında yapılması gereken ekstra bir şey yoktur. Aşılama ya da  Tüp Bebek sürecinde, işlemde kullanılmak üzere  meni örneğini  verirken, kayganlaştırıcı jel  gibi kimyasal içerikli bir ürün kullanılmaması gerekmektedir.

SPERM TESTİ SONUÇLARININ DEĞERLENDİRMESİ

Sperm analizi değerlendirmesi, semenin volümüne, konsantrasyonuna (sayısına), hareketliliğine, morfolojisine, ph seviyesine ve likefikasyon süresine göre  yapılmaktadır.