0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kısırlık gebe kalamamak, gebe bırakamamaktır. Bir yıllık düzenli cinsel ilişkiden sonra, korunma olmadan kadın hamile kalmazsa bir çift kısır olarak düşünülebilir. Birincil kısırlık, hiç çocuğu olmayan bir çiftin kısırlığıdır. İkincil kısırlık önceki bir hamilelikten sonra gebe kalamamaktır. Kısırlığa, yumurtlama problemleri, tıkanmış fallop tüpleri, sperm problemleri veya diğer birçok erkek ve kadın faktörü neden olabilir.

Evet, çiftlerin yaklaşık %36’sında bir hamilelik kazanmakta zorlanıyor.

Hayır, hem erkekte hem kadında kısırlık problemi olabilir. Çiftlerin yaklaşık üçte birinde, her iki ortağın da sorunları var.

Çoğu kadın kısırlığı, yumurtlama problemlerinden (aylık yumurta bırakma) kaynaklanır. Yumurtlama olmadan döllenecek yumurta yoktur. Yumurtlama sorunlarına genellikle normal yumurtlamayı engelleyebilen bir hormon dengesizliği sorunu olan polikistik over sendromu (PKOS) neden olur. PKOS, kadın kısırlığının en yaygın nedenidir.

Birincil over yetersizliği yumurtlama problemlerinin bir başka nedenidir. Bir kadının yumurtalıkları 40 yaşından önce normal şekilde çalışmayı bıraktığında meydana gelir. Erken dönem menopoz ile aynı değildir, çünkü düzenli periyotlar hala mevcuttur.

Kadınlarda doğurganlık sorunlarının daha az yaygın nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Pelvik inflamatuar hastalık, endometriozis veya ameliyat nedeniyle tıkanmış fallop tüpleri
  • Rahim ile ilgili fiziksel problemler
  • Rahim duvarlarında kanserli olmayan doku ve kas yığınları olan uterus fibroidleri

Artık birçok kadın çocuk sahibi olmak için 30 ve 40 yaşlarına kadar bekliyor. Yani yaş, doğurganlık sorunlarının büyüyen bir nedenidir. Kadının 35 yaşından büyük olduğu çiftlerin yaklaşık üçte birinde fertilite sorunları var.

Yaşlanma, bir kadının bebek sahibi olma şansını aşağıdaki yollarla azaltır:

  • Yumurtalıklardan yumurta salınmasının zorlaşması
  • Daha az sayıda yumurtası kalması
  • Yumurtaların sağlıksız oluşu
  • Diyabet veya obezite gibi doğurganlık sorunlarına neden olabilecek sağlık koşullarına sahip olma olasılığı daha yüksektir.
  • Düşük yapma olasılığının yüksek olması

Bazı erkeklerde azalmış sperm, düşük kalite veya her ikisi de vardır. Bazı durumlarda, tamamen sperm yokluğu olabilir. Bu problemler bazen yaşam tarzı alışkanlıklarıyla, diyabet gibi daha genel tıbbi problemlerle veya genetik faktörlerle ilgili olabilir.

Kısırlık ilaç, cerrahi, suni döllenme veya in vitro fertilizasyon (IVF) gibi yardımcı üreme teknikleriyle (ART) ile tedavi edilebilir. Çoğu zaman bu tedaviler birleştirilir.

 

Tedavi, sorunun nedenini belirlemek için yapılabilecek çeşitli testlerin sonuçlarına bağlı olacaktır. Çoğu durumda, ihtiyaç duyulacak olan her şey tavsiyedir – örneğin zamanlama konusunda; Bazen, yumurtlama eksikliği basit ilaçlarla tedavi edilebilir. Engellenen fallop tüpleri veya şiddetli erkek kısırlığı gibi problemler daha ayrıntılı müdahale gerektirebilir.

Bu, kısırlığın nedenine ve her bir çiftin durumuna bağlıdır. Kadının yaşı, örneğin, çok önemli bir faktördür.

 

Tedavinin başarısı normal doğurganlık bağlamında görülmelidir. 30 yaşın altındaki kadınların yaklaşık % 85’i bir yıl içinde hamile kalacaklardır. 40 yaşın üzerinde, her ay yaklaşık % 5 şansları vardır.

Pek çok tedavi basitçe “normal” hamilelik şansını geri getirecektir, bu yüzden birkaç ay denemek gereklidir. IVF gibi daha sofistike tedaviler bireysel başarı oranlarının daha yüksek olmasına rağmen, yine de bu durum şartlara bağlıdır.

Merkez felsefemiz dürüstlük, bağlılık ve uyarlanabilirlik kavramlarını kapsar.

Bu, hastalarımıza her birinin bakımı için kişiselleştirilmiş bir yaklaşıma ihtiyaç duyan benzersiz bireyler olarak gördüğümüz anlamına gelir. Her vakanın doğru ve dürüst bir değerlendirmesini yapmaya kendimizi adadık.

Başarı oranları, prosedürleri ve maliyetleri hakkında net bilgi edinmek zor olabilir, bu nedenle amacımız tüm tedavilerde, hangi tedavilerin önerildiğinin, hangi maliyetlerin uygulandığının ve hangi maliyetlerin ne olduğunun tam olarak farkında olunacak şekilde tamamen şeffaf olmaktır.  Ekip çalışması kavramları bizim yaklaşımımızın merkezindedir. Ayrıca Teknik donanımımız ve tecrübeli personelimiz ile İskenderun’da evinizin rahatlığında tüp bebek tedavisi hizmetini vermekteyiz.

Çevrimiçi olarak gerek telefonda gerekse diğer iletişim yolları ile fiyatlandırma bilgisi paylaşmıyoruz. Çünkü hasta ihtiyaçları ve fiyatlandırma çiftten çifte değişebilir. Merkezimize gelerek durumunuz ile ilgili doktorumuz ile yapacağınız ön görüşmeden sonra size sunacağımız tedavi hizmetine göre ücretler netleşecektir.