0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

Oosit Dondurma

Türkiye’de geçmiş yıllarda yalnızca kanser gibi zorunluluk hallerinde Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği “sperm ve yumurta dondurma” uygulamaları, 30 Eylül 2014 senesinde çıkan yasa gereği erken menopoz riski olan henüz ailesini tamamlayamamış bireyler için de uygulanabilmektedir. Bu sayede çocuk sahibi olma şansı saklı tutulmaktadır. Bununla beraber ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınların mutlaka yumurtalık rezervlerini kontrol ettirmesi ve bu durum sebebiyle önlem alması gerekmektedir. Menopoza girdikten sonra çocuk sahibi olmak mümkün değildir. Bu sebeple de genç yaşta yumurtalıkların dondurulması ve daha sonra anne olma şansını saklı  tutmak adına kullanılması oldukça önemlidir.

Embriyo dondurma uygulamalarında olduğu gibi özellikle son 4-5 yılda elde edilen teknik ilerlemeler sayesinde ve  vitrifikasyon adı verilen hızlı dondurma tekniğinin klinik pratikte geniş kullanım alanı bulması sonrası yumurta dondurma da embriyo dondurma gibi artık kliniklerde uygulanabilen rutin bir uygulama haline geldi.

Yumurtalar nerede dondurulur?

Yumurta dondurma işlemi tüp bebek merkezlerinde ve merkezimizde yapılmaktadır. Fakat bu aşamada dikkat edilmesi gereken tüp bebek merkezinin yumurta dondurma ve dondurulmuş yumurtaların çözünmesi konusunda tecrübeli olmasıdır.Yapılan çalışmalar, bu teknik ile dondurulup çözülen yumurtalar ile elde edilen bebeklerde doğal yolla oluşan gebeliklere kıyasla ciddi bir anomali artışının olmadığını gösteriyor.

Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanır?

  • Yumurtalıklarındaişleyişi etkileyen hormon seviyelerinde bozulma olan kadınlara,
  • Yumurtalık rezervi azalmış olan kadınlara,
  • Erken menopoz riski olan kadınlara,
  • Kemoterapi görecek ya da kanser tedavisine başlayacak kadınlara,

Yumurta dondurma işlemi için başvuru şartları nelerdir?

Bekar kadınların yumurta dondurma işlemine başvurması için; yumurtalık rezervlerinin azaldığına dair hormon testleri ve muayenelerinin tüp bebek alanında uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.