0532 634 22 83 info@palmiyetupbebek.com Hafta içi : 08:00 - 17.30

Adım Adım Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Her IVF tedavi döngüsü yaklaşık altı hafta sürer.

İlk randevunuzda, doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve önceki tüm araştırmaları ve tedavileri gözden geçirecektir.

Siz ve eşiniz, doktorunuzla ilk randevunuza gelmelisiniz. Tıbbi geçmişinizi, önceki tüm araştırmalarınızı ve tedavinizi gözden geçirecekler ve tedavi seçenekleriniz hakkında ön tavsiyede bulunacaklardır.

  •  

Hemşireniz size ihtiyacınız olan ilacı verir, tedavi döngüsü zaman çizelgesini açıklar ve size Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) enjeksiyonlarını kendi kendinize nasıl uygulayacağınızı gösterir. Bu randevuya hem sizin hem de partnerinizin katılmasını tavsiye ederiz.

FSH, diyabetik tarzda bir kalem aracılığıyla uygulanır ve yumurtalıklarınızı normalden daha fazla yumurta üretmeye teşvik eder. Daha fazla yumurta toplayabildiğimiz zaman döllenme ve gebelik elde etme şansımız daha yüksek.

Döngünüz boyunca, düzenli kan testleri hormon seviyenizi ölçer ve ultrasonlar yumurtalık foliküllerinizin boyutunu ve sayısını ölçer. Bu aynı zamanda yumurta toplama için uygun zamanı belirlememize de yardımcı olur.

Optimum sayıda ve boyutta folikül elde ettiğinizde yumurta toplama işleminizi planlıyoruz. Akşamları tetikleyici bir hCG (insan koryonik gonatrofin) enjeksiyonunuz olacak ve yumurta toplama operasyonu 36 ila 38 saat sonra gerçekleşecek. hCG enjeksiyonu vücuttaki doğal Luteinizan Hormonun yerini alır ve yumurtlamayı “tetikler” veya başlatır.

Yumurta toplama, genellikle ultrason rehberliğinde günübirlik cerrahide gerçekleştirilir. Çoğu kadın hafif bir genel anesteziyi tercih eder, ancak isterseniz sedasyon ile lokal anestezi de yapabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat hastanede kalacaksınız.

Yumurta toplama işlemi sabahı, yumurtalarınızı hemen dölleyebilmemiz için eşinizin taze bir meni (sperm) örneği sağlaması gerekecektir.

Toplanan yumurtalar laboratuvara götürülür ve o gün sonraki döllenmeye hazırlanmaları için kültür ortamına yerleştirilir. Tüp bebekte hazırlanan sperm ve yumurtalar, döllenmenin gerçekleştiği bir tabağa birlikte yerleştirilir. ICSI’de oldukça deneyimli bir embriyolog tarafından tek bir sperm seçilir ve çok hassas mikroskobik kontrol altında yumurtaya bu tek sperm enjekte edilir.

Yumurta ve sperm daha sonra insan vücudunun sıcaklığını taklit etmek için 37 derecelik ayrı kuluçka makinelerine yerleştirilir. Ertesi gün embriyolog, döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için yumurtaları inceleyecek ve embriyoların gelişimi hakkında sizi bilgilendirmek için sizi arayacaklardır.

Embriyo transferi basit bir günlük cerrahi işlemdir ve genellikle yumurta toplama işleminden beş gün sonra gerçekleşir. Embriyolar, pap smear’e benzer bir işlem olan rahim ağzından geçirilen çok ince bir kateter vasıtasıyla rahime aktarılır. Bazı durumlarda embriyoların daha erken transfer edilmesini önerebiliriz.

Bir tedavi siklusu sırasında kullanılmayan ve dondurulmaya uygun olan ekstra embriyolar gelecek için saklanabilir.

Embriyo transferinden iki hafta sonra hemşireniz kan testi yaptırmanız için bir randevu ayarlayacaktır. Bazen kadınlar hamile olmalarına rağmen hala adet görebilirler, bu nedenle adetiniz başlamış olsa bile bu kan testi yapılacaktır. Tedavi boyunca verilen hormon ilaçları yanlış bir okuma üretebileceğinden idrarla gebelik testi kitlerinin kullanılmasını önermiyoruz.

Hamilelik kan testi sonuçlarınız genellikle öğleden sonra elinizde olur. Hamilelik testi pozitif çıkarsa, yaklaşık üç hafta sonra bir ultrason taraması ayarlayacağız.